top of page

Group

Public·22 members

Arap DizileriMistik yapısı ve zengin kültürüyle merak uyandıran Orta Doğu bölgesinin en iyi dizilerini sizin için derledik! Arapça öğrenmek isteyenler ve Arap kültürünü yakından tanımak isteyenlerin hoşça vakit geçirebileceği birbirinden farklı konularıyla dikkat çeken en iyi Arap dizileri bu listede. Hazırsanız sizler için hazırladığımız Netflix Arapça diziler sıralamamıza başlıyoruz!
Arap DizileriGördüğünüz gibi, Arapça birçok dizi vardır. Her ne kadar, Amerikan ve İspanyol yapımı diziler kadar ses getirmemiş olsalar da aslında çok sağlam konulara sahip ve oldukça sürükleyici Arap dizileri olduğunu söyleyebiliriz.


Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayın yapan İngilizce gazete The National'ın haberine göre, MBC bünyesindeki tüm kanallara talimat göndererek ikinci bir emre kadar Türk dizilerini yayından kaldırmalarını istedi.


MBC Group Sözcüsü Mazen Hayek, "MBC de dahil olmak üzere birçok Arap ülkesinde Türk dizilerinin yayından kaldırılmasına yönelik bazı medya gruplarını ilgilendiren bir karar alındı" dedi.


Türk sinemasının son dönemlerde büyük atılım gösterdiğini ifade eden Talip Karamahmutoğlu, Arap dünyasında Türk dizilerinin revaçta olmasında kültürel yakınlığın ve kaliteli prodüksiyonun önemine vurgu yaptı.


Geçtiğimiz aylarda YouTube'un yükselen trendilerinden Study With Me'yi sizlerle paylaşmıştık. Son zamanlarda YouTube'un Trend sekmesine göz gezdirdiğinizde Arap dizilerinin ve içeriklerinin öne çıkmaya başladığını fark edebilirsiniz. Ciddi izlenmelere ulaşan bu içerikler, genellikle Bab Al Hara gibi geleneksel dizilere ait.


Aynı şekilde trending sekmesinde yer alan bir başka videonun da bir arap dizisi olduğunu belirtelim. Salasel Dahab isimli bu dizinin YouTube'da yayınlanan tek bir bölümü 1 gün içinde 418 bin görüntülemeye ve 3 bin beğeniye ulaştı. Trending sekmesine bakıldığında dizilerin yanı sıra TV için üretilen yarışma programlarının da öne çıktığı görülüyor.


Sorularımıza cevap bulmak, nabzı yoklamak için sosyal medyayı biraz kurcaladık. Pek çok Arap ülkesinden insanlara sorular sormaya karar verdik. Kapsam geçerliliği yüksek olması için Türk dizilerine hayran, ciddî manada takipçisi olan bir kitle seçtik.


Orta Doğu ülkelerinde yaygın olarak bilinen MBC kanalı Türk dizilerini bundan sonra yayınlamama kararı aldı. Ani bir karar alan MBC kanalı tüm Türk dizilerinin 2 Mart tarihi itibariyle kaldırıldığını açıkladı.


2000'li yıllardan sonra dünyadaki bilinilirliği artan Türk dizileri özellikle Orta Doğu ülkelerinde oldukça popüler. Türk dizilerini Arap dünyası ve Balkanlarda her hafta milyonlarca kişi tarafından izleniyor.


Orta Doğu'nun en etkin televizyon kanallarından olan MBC, Türk dizilerini kaldırmanın yanı sıra eski bölümlerine olan erişimi de engelledi. MBC yetkilisi Mazen Hayer, Türk dizilerinin sadece MBC'den değil MBC'nin yerel kanallarından da kaldırıldığını açıkladı. 041b061a72


About

Welcome to the group! You can connect with other members, ge...
bottom of page